آثار به جا مانده و نوشته‌‌های جهانگردان به همراه سبک معماری و نوع مصالح بنای اژدها پیکر واقع در ارتفاعات شمال باختری و باختر لار نشان می دهد که حداقل از دوران ساسانی سکونت در این ناحیه وجود داشته است. مهم ترین عامل در شكل گیری شهر لار عامل دفاعی بوده که جهت حفاظت از راه های تجاری انجام شده است و بر همین مبنا می‌توان گفت که مهم‌ترین عامل در شكل‌گیری این شهر عامل اقتصادی بوده که این مساله طی سال های بعد هم‌چنان به عنوان مهم ترین عامل در ابقای شهر یا ركود و رونق آن مطرح بوده است. مهم ترین صنایع دستی منطقه لارستان، كوزه گری است. حلوا پزی نیز در مركز این شهرستان رواج دارد و از صنایع دستی منطقه به شمار می آید. رودخانه های متعدد و پرآب به همراه منطقه حفاظت شده هرمود لار که یكی از مناطق بی نظیر و قابل توجه گردشگاهی و پژوهشی استان فارس است، از مهم ترین جاذبه های طبیعی شهرستان لارستان به شمار می آیند. بناهای‌تاریخی شهرستان لارستان بخش دیگری از مکان‌های دیدنی این شهرستان را تشکیل می‌دهند. بنای دهن شیر که یكی از بناهای زیبا و قدیمی لارستان است، باغ نشاط که در شمال خاوری شهر لار قرار گرفته و یکی از آثار تاریخی قدیم لارستان است و بازار قیصریه‌لار که در زمان شاه عباس صفوی ساخته شده، به همراه چندین اثر تاریخی، فرهنگی و باستانی از دیدنی های شهرستان لارستان به شمار می آیند.

مکان های دیدنی و تاریخی


رودخانه های متعدد و پرآب به همراه منطقه حفاظت شده هرمود لارستان که یكی از مناطق بی نظیر و قابل توجه گردشگاهی و پژوهشی استان فارس است، از مهم ترین جاذبه های طبیعی شهرستان لارستان به شمار می‌آیند. بناهای تاریخی شهرستان لارستان بخش دیگری از مکان های دیدنی این شهرستان را تشکیل می دهند. بنای دهن شیر که یكی از بناهای زیبا و قدیمی لارستان است، باغ نشاط که در شمال خاوری شهر لارستان قرار گرفته و یکی از آثار تاریخی قدیم لارستان است و بازار قیصریه لارستان که در زمان شاه عباس صفوی ساخته شده، به همراه چندین‌اثرتاریخی،فرهنگی و باستانی از دیدنی‌های شهرستان لارستان به شمار می آیند.  


صنایع و معادن


در شهرستان لارستان برخی صنایع كارخانه‌ای در ارتباط با بخش كشاورزی و تولید سنگ های ساختمانی موجود است. عمده‌ترین معادن این شهرستان معادن سنگ های ساختمانی، سنگ گچ و آهک تشكیل می‌دهد كه بهره برداری می‌شود.  


کشاورزی و دام داری


اساس اقتصاد شهرستان لارستان بیش تر بر كشاورزی استوار است. منابع آب جهت آبیاری زمین های زراعی، چاه‌های معمولی، عمیق و كاریز است و از عمده ترین فرآورده‌های كشاورزی لارستان پنبه، گندم، جو، تنباكو، كنجد، خرما، و مركبات را می توان نام برد. دام داری در این شهرستان بیش تر به روش سنتی انجام می گیرد و فرآورده های لبنی و دامی از جمله تولیدات این شهرستان به شمار می‌آیند. در شهرستان لارستان كشاورزی و دام پروری عمده‌ترین راه گذران زندگی مردم است. برخی از افراد نیز در بخش صنعت و خدمات مشغول هستند. به سبب رونق صنایع دستی داد و ستد و بازرگانی نیز از رونق برخوردار است. عمده صادرات این شهرستان را گندم، جو، تنباكو، خرما و مركبات تشكیل می دهند.  

 

مشخصات جغرافیایی


مركز شهرستان لارستان در طول جغرافیایی 54 درجه و 20 دقیقه و عرض جغرافیایی 27 درجه و 41 دقیقه و بلندی 800 متری از سطح دریا واقع است. شهرستان لارستان از شمال و شمال باختر به شهرستان های زرین‌دشت، جهرم و قیروكارزین، از خاور و جنوب به استان هرمزگان، و از باختر به شهرستان لامرد محدود می شود. این شهرستان از آب و هوای نسبتا گرم و خشكی برخوردار است. مسیرهای ارتباطی و دسترسی به این منطقه را راه آسفالته لارستان - شیراز به طول 358 كیلومتر و جاده لارستان - بندر لنگه به طول 275 كیلومتر تشكیل می دهن جمعیت شهرستان لارستان در سرشماری سال 1375 برابر با 236094 نفر برآورد گردید. مردم این منطقه آریایی نژاد هستند و به زبان فارسی با گویش محلی و تركی قشقایی سخن می گویند. اهالی شهرستان لارستان مسلمان و شیعه مذهب هستند. 

 

وجه تسمیه و پیشینه تاریخی


سرزمین لارستان از زمان ساسانیان با احداث آتشكده ای مورد توجه بود. بنای شهر لارستان را عده ای به گرگین از پهلوانان شاهنامه و عده ای دیگر به بلاش پسر فیروز نسبت می‌دهند. برخی‌ها نیز وجه تسمیه این شهر را به «لارستان» كه اسب پسر گرگین بوده است منسوب می كنند. از اواخر قرن هشتم، لارستان مركز ضرب سكه بود و سكه آن به نام «لارستانبن» در سواحل خلیج فارس و هند رواج داشت. در سال 799 هـ . ق سربازان محمد سلطان نوه امیر تیمور، لارستان، جهرم و نواحی شرقی فارس را تاراج كردند. میرزا اعلاء الملک مشهور به شاه ابراهیم خان - آخرین شاهزاده لارستان - كه دعوی استقلال داشت، در سال 1010 هـ . ق توسط الله وردی خان حاكم فارس سركوب شد. الله وردی خان او را نزد شاه عباس اول كه در این زمان در بلخ اقامت داشت، فرستاد و در همان محل در گذشت.