شیروان‌و‌چرداول در شمال‌خاوری ایلام واقع شده است. مركز شهرستان شهری به نام سرابله است كه در كنار رود سرابله قرار دارد. وجود آثار تاریخی به جای مانده از دوران ساسانی باعث‌شده كه این شهرستان دارای اهمیت تاریخی باشد. این شهرستان شامل چهار بخش شیروان، چرداول، آسمان آباد و هلیلان است. قالی‌بافی، فرش‌ابریشمی،گل ابریشمی كركی و گلیم و نقش برجسته جزو صنایع دستی شهرستان شیروان و چرداول است كه به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می شود.

مکان های دیدنی و تاریخی


- آثار شهر سراب كلان شیروان به نام ماسبذان یا سیروان كه متعلق به دوره ساسانی است و در روستای سراب كلان واقع شده است .
- آثار قلعه تاریخی و آتشكده سام كه درارتفاعات روستای چم بور بخش چرداول واقع شده است.
- تعداد زیادی تپه و آثار تاریخی باستانی واقعدر بخش هلیلان.
- تنگ شمشه بخش چرداول كه دارای ارزش تاریخی است.
- تنگ قیر در بخش چرداول و چشم اندازهای زیبای رود سیمره.
مهم ترین بقاع و زیارتگاه های این بخش شامل: زیارتگاه عباس‌ و زیارتگاه شاه قلندر در بخش شیروان.‌ زیارتگاه پیر‌ در زنجره علیا و بقعه باقر در روستای سفیدخانی سفلی‌ بخش ‌شیروان .
 


صنایع و معادن


صنایع دستی مهم ترین صنایع این منطقه را تشكیل می دهند. قالی‌بافی، فرش‌ابریشمی،گل ابریشمی كركی و گلیم و نقش برجسته جزو صنایع دستی شهرستان شیروان و چرداول است كه به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می شود. 


کشاورزی و دام داری


سرابله دارای اقتصاد كشاورزی و دام داری است. كشاورزی و باغ داری از مشاغل مهم مردم این شهرستان بوده و آب كشاورزی از رودخانه تامین می‌شود. محصولات آن عبارتند از: گندم، جو، بنشن، تره بار، زرد آلو، انار، سیب و آلو.‌هم چنین دام‌داری و پرورش طیور از رونق بسیاری برخوردار است چنان که صادرات این منطقه را محصولات كشاورزی، دام و فرآورده های دامی و طیور تشکیل می‌دهند.  

 

مشخصات جغرافیایی


سرابله مرکز شهرستان شیروان و چرداول، در درازای جغرافیایی 46 درجه و 32 دقیقه و پهنای جغرافیایی 33 درجه و 46 دقیقه و در بلندی 1050 متری از سطح دریا قرار دارد. سرابله در 118 كیلومتری شمال خاوری ایلام و در مسیر جاده اصلی لومار ـ گیلان غرب قرار دارد. آب و هوای آن نسبتا معتدل و نیمه مرطوب است و متوسط بارش سالانه 500 میلی متر است. شهرستان شیروان و چرداول از شمال به كرمانشاه، اسلام آباد غرب و گیلان غرب، از باختر به ایوان، از جنوب به ایلام، و از خاور به شهرستان كوهدشت محدود است. 


وجه تسمیه و پیشینه تاریخی


این شهرستان‌ از كانون‌های تاریخی استان ایلام است‌كه قدمت تاریخی آن به دوره ساسانیان می رسد. بقایای آثار تاریخی و باستانی مانند آثار شهر سراب كلان، قلعه تاریخی و آتشكده سام، تل توبره ریز معروف به للر یا تل سه پا، تعداد 160 تپه و آثار تمدن باستانی در بخش هلیلان و … مبین این پیشینه تاریخی است. از شیروان قدیم كه شهری در طرف شمال رودخانه سیمره بود، آثار و ویرانه های زیادی باقی مانده است. در بقایای این ویرانه های سنگی و گچی، آثار متعلق به دوره ساسانیان نیز مشاهده می شود.