شهرستان ایوان از شهرستان های جدید استان ایلام است كه استعداد بالقوه كشاورزی و دام داری فراوان دارد. این شهرستان در حدفاصل بین ایلام به اسلام آباد و گیلان غرب قرار گرفته است. زیبایی های طبیعت این منطقه بسیار چشم گیر است و آثار باستانی آن نیز حاكی از تمدن و تاریخی دیرینه است. مردم این منطقه از ایل كلهر هستند، و به زبان كلهری گفت و گو می‌كنند. شهرستان ایوان جزو مناطق ییلاقی استان به حساب می آید وگردشگاه ساكنان منطقه است و گردش گاه های آن مانند خوران یكی از مهم ترین پار ك های طبیعی استان است. اقتصاد ایوان مبتنی بر كشاورزی و دام داری است. آب كشاورزی از رودها و چاه های عمیق فراهم می شود. دام داری نیز هم چون كشاورزی از رونق خاصی برخوردار است و محصولات آن (فراورده های دامی) مانند روغن كردی یا روغن دان، شیر، ماست، كشك، گوشت و... به سایر شهرستان ها صادر می شود. طاق شیرین و فرهاد‏، آتشكده سه پا در بخش زرنه، غار معروف به طلسم نزدیك روستای كله جوب ، شكار گاه شره زول در كوه شره زول ایوان ودیدنی های طبیعی و زیبای آن، گردشگاه جنگلی منطقه سراب ایوان، آثار تپه تاریخی زرنه، زیارتگاه سید عبدالله در ایوان و زیارتگاه حاجی حاضر در ایوان از جمله مناطق دیدنی این شهرستان به شمار می روند. موسیقی رایج در این شهرستان همان انواع موسیقی كردی است كه مورد علاقه و توجه مردم این دیار است. ایل ایوان از مهم ترین ایل های استان است و در ایوان غرب (شمال غرب ایلام )زندگی می كنند. مهم ترین مراكز دیدنی و زیارتگاهی آبدانان را آثار تاریخی قلعه هزارانی، آثار تاریخی پشت قلعه در آبدانان، دریاچه دو گانه سیاه گاو آبدانان در فاصله 8 كیلومتری سراب باغ آبدانان، غار طبیعی مژاره در آبدانان در روستای مژاره و سراب باغ، مناظر طبیعی سراب آبدانان، مناظر طبیعی كوه اناران و كبیر كوه و زیارتگاه سید صلاح الدین محمد با سبك معماری خاص مربوط به دوره سلجوقی تشكیل می دهند.

مکان های دیدنی و تاریخی


ایوان دارای ییلاق های مصفایی بوده و غار طلسم و گردشگاه خوران از نقاط مهم و دیدنی آن هستند. از مهم ترین مراكز دیدنی و زیارتگاهی ایوان می توان به آتشكده سیاهكل، تاق شیرین و فر هاد ،قلعه شمیران، پل شیر پناه، تپه های زرنه و نرگسی، غار طلسم، بقعه حاجی حاضر، امام زاده عبدالله و... اشاره كرد.  


صنایع و معادن


در این شهرستان معادن گچ، ‌شن و ماسه نیز بیش تر در اطراف رودخانه گنكیر وجود دارد. از مهم ترین صنایع دستی در شهرستان ایوان غرب می توان به بافت جاجیم، گلیم و گلیم نقش برجسته، فرش كرك و ابریشم، سیاه چادر، نمد مالی و... اشاره كرد. در این شهرستان موج بافی نیز رواج بسیاری دارد كه از آن برای زیبایی منازل و رخت خواب پیچ و... استفاده می كنند و بیش تر توسط مردان بافته می شود و مواد مصرفی آن از پشم یا كاموا است. 


کشاورزی و دام داری


اقتصاد ایوان مبتنی بر كشاورزی و دامداری است. آب كشاورزی از رودها و چاه های عمیق فراهم می شود و محصولات كشاورزی آن عبارتند از:‌ گندم، جو، تره بار، ذرت، سیب زمینی، گلابی، انار، انگور، هلو و زرد آلو. دام داری نیز هم چون كشاورزی از رونق خاصی برخوردار است و محصولات آن (فراورده های دامی) به سایر شهرستان ها صادر می شود.  


مشخصات جغرافیایی


شهرستان ایوان در درازای جغرافیایی 46 درجه و 17 دقیقه و پهنای جغرافیایی 33 درجه و 49 دقیقه و در بلندی 1140 متری از سطح دریا قرار دارد. ایوان از شمال به شهرستان گیلان غرب، از خاور به شهرستان شیروان و چرداول و از باختر به كشور عراق محدود است. آب و هوای ایوان معتدل و نیمه مرطوب است. بیش ترین درجه حرارت 34 درجه و كم ترین درجه حرارت 10- و میزان بارندگی 635 میلی متر است.  


وجه تسمیه و پیشینه تاریخی


درباره‌ی وجه تسمیه و پیشینه‌ی تاریخی ایوان اطلاعات چندانی در دست نیست.