آبدانان یكی از شهرستان های ایلام است كه در جنوب خاوری استان واقع شده است. اساس اقتصاد آبدانان به ترتیب بر دام داری، كشاورزی و صنایع دستی نهاده شده و صادرات آن دام زنده، پشم، روغن و گندم است. زندگی عشایری در این منطقه از جمله جلوه های دیدنی این شهرستان به شمار می روند. شهرستان آبدانان در جنوب شهرستان دره شهر و 164 كیلومتری شهر ایلام واقع شده است . این منطقه در ناحیه ای كوهستانی قرار دارد و قسمت های واقع در دامنه ارتفاعات كبیر كوه سردسیر و معتدل ولی قسمت های دیگر گرمسیر هستند. این شهر ستان دارای معادن نفت و گوگرد و چشمه های آبگرم است. مركز این شهرستان در دامنه جنوبی كبیر كوه و دره با صفای رود خانه آبدانان در شمال مقبره سید صلاح الدین محمد قرار دارد . این شهر ستان به لحاظ نظامی و كشاورزی و دام داری اهمیت دارد. دراین منطقه منابع كانی فراوان مانند نفت و گوگرد و زاج وجود دارد و به خاطر آب فراوان و وجود جنگل ها و مراتع دارای زمین های مستعد كشاورزی و دام داری است. وجود آثار تاریخی و باستانی فراوان دراین منطقه نشان از قدمت تاریخی این منطقه دارد .
مهم ترین مراكز دیدنی و زیارتگاهی آبدانان را آثار تاریخی قلعه هزارانی، آثار تاریخی پشت قلعه در آبدانان، دریاچه دو گانه سیاه گاو آبدانان در فاصله 8 كیلومتری سراب باغ آبدانان، غار طبیعی مژاره در آبدانان در روستای مژاره و سراب باغ، مناظر طبیعی سراب آبدانان، مناظر طبیعی كوه اناران و كبیر كوه و زیارتگاه سید صلاح الدین محمد با سبك معماری خاص مربوط به دوره سلجوقی تشكیل می دهند.

مکان های دیدنی و تاریخی


عشایر منطقه‌ی آبادانان و زندگی ایلاتی در میان دشت ها و كوه های شهرستان آبدانان از مهم ترین دیدنی های این منطقه به شمار می آیند.  

 

صنایع و معادن


دراین منطقه‌منابع كانی فراوان مانند نفت و گوگرد و زاج وجود دارد از دیگر صنایع و معادن این منطقه اطلاعات مستندی در دست نیست.  


کشاورزی و دام داری


اگرچه به علت فراوانی ناهمواری ها، زمین های زراعی بسیار كم وسعتند، اما با این وجود بیش ترین استفاده از حداقل امكانات برده می شود. نوع كشت به دو صورت آبی و دیم صورت می گیرد. آب كشاورزی از رودخانه های كرخه و آبدانان تامین شده و محصولات آن گندم، جو و برنج می باشد. دامداری پیشه اصلی و مهم اهالی بوده و اكثرا با نگهداری و پرورش گوسفند، بز و گاو نه تنها از فراورده های لبنی حاصله از آن، جهت مصارف داخلی بهره می برند بلكه از فروش دام زنده، گوشت، پشم و روغن به افزایش عایدات خود كمك شایانی می نمایند. اساس اقتصاد آبدانان به ترتیب بر دام داری، كشاورزی و صنایع دستی نهاده شده و صادرات آن دام زنده، پشم، روغن و گندم می باشد. این شهر منابع كانی فراوان از جمله نفت و گوگرد دارد و به دلیل آب و زمین فراوان، جنگل ها و مراتع از نواحی مستعد كشاورزی و دامداری استان ایلام است.  

 

مشخصات جغرافیایی


شهرستان در دامنه جنوبی كبیر كوه، در درازای جغرافیایی 47 درجه و 28 دقیقه و پهنای جغرافیایی 32 درجه و 56 دقیقه و در بلندی 880 متری از سطح دریا قرار دارد. شهرآبدانان مركز شهرستان، در مسیر راه ایلام ـ گل گل و در 38 كیلومتری جنوب خاوری دره شهر واقع شده است. شهرستان آبدانان از شمال به دره شهر، از خاور به اندیمشك، و از باختر و جنوب به دهلران محدود می باشد. آب و هوای آبدانان معتدل است و میزان بارندگی بطور متوسط 300 میلی متر است.  


وجه تسمیه و پیشینه تاریخی


این منطقه از تاریخ و قدمتی دیرینه بر خوردار بوده و آثار ارزنده تاریخی سراسر آن را فرا گرفته است. آثار ‹‹گورگبران›› و ‹‹قلعه كرودیت›› از جمله این آثار می باشند و اهمیت تاریخی و قدمت آن را نشان می دهند. این شهرستان دارای تفرجگاه های متعددی نیز می باشد.