شهرستان سرسبز و زیبای آستانه اشرفیه با برنج‌های خوش عطر و بویش در تمام ایران شناخته شده است. شهرستان آستانه اشرفیه از شهرستان های استان گیلان است كه در 40 كیلومتری رشت و در مسیر راه اصلی كناره دریای مازندران‌ واقع شده است. آب و هوای این منطقه همانند سایر قسمت های گیلان معتدل و مرطوب است.آستانه‌اشرفیه از شمال به دریای مازندران از خاور به لاهیجان، از جنوب به املش و از باختر به رشت محدود است.آرامگاه پیرجنگلی بازكیا در گوراب بین آستانه اشرفیه و لاهیجان، آرامگاه دكتر محمد معین در كنار رودخانه حشمت رود آستارا و بقعه های امام‌زاده ها در این شهرستان از جمله مكان‌ های دیدنی شهرستان آستانه اشرفیه را تشكیل می‌دهند.

مکان های دیدنی و تاریخی


آرامگاه پیرجنگلی بازكیا : گوراب بین آستانه اشرفیه و لاهیجان
آرامگاه دكتر محمد معین : كنار رودخانه حشمت رود آستارا
بقعه آقا سید حسن : شهر آستانه اشرفیه
بقعه آقا سید حسین كیا : 7 كیلومتری باختر آستانه اشرفیه
بقعه آقا سید محمد : شهر آستانه اشرفیه
بقعه سید جلال الدین اشرف : شهر آستانه اشرفیه 


صنایع و معادن


در سطح شهرستان 4 كارگاه صنعتی وجود دارد كه مهم ترین آن ها كارخانه تولیدی پارچه سیمین بافت است كه در 4 كیلومتری آستانه اشرفیه در روستای نازك سرا قرار دارد. یك كارخانه پلاستیك سازی و یك كارخانه فرغون سازی نیز در این شهرستان وجود دارد. شركت تولیدی گیلان مرغ نیز از مؤسسات با اهمیت این شهرستان است. همچنین در آستانه اشرفیه تعداد زیادی كارخانه چوب بری و برنج كوبی وجود دارد.  

کشاورزی و دام داری


آب و هوای این منطقه همانند سایر قسمت های گیلان معتدل و مرطوب است. آب كشاورزی روستاهای این شهرستان از نهرهای حشمت رود، سید علی اكبر و سالار جواد که از شعبه های فرعی سفید رود هستند تأمین می گردد. همچنین كانال های زیادی از حشمت رود جدا كرده اند كه تعدادی دیگر از روستاهای این شهرستان را آبیاری می كند. از محصولات عمده این شهرستان : برنج، دانه های روغنی، چای، پسته زمینی، محصولات جالیزی و اندكی سیب زمینی و انگور است. مطابق آخرین آمار در حال حاضر سطح زیر كشت برنج 19000 هكتار و محصول سالانه آن حدود 40000 تن برنج سفید است. همچنین 800 هكتار زیر كشت بادام زمینی است و 1350 هكتار زمین به توتستان اختصاص یافته است و سالانه حدود 700 تن ابریشم در آنجا تولید می‌شود. محصول پیله شهرستان بیش‌تر به مشهد صادر می شود.
دامداری نیز در این شهرستان از اهمیت برخوردار است. در سال 1363 در شهر آستانه، 5891 رأس بز و بزغاله، 3965 رأس گاو و گوساله پرورش یافته است. 

مشخصات جغرافیایی


آستانه اشرفیه در طول جغرافیایی 49 درجه و 56 دقیقه و عرض جغرافیایی 37 درجه و 16 دقیقه قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریای آزاد 5 متر پایین تر است. شهرستان آستانه اشرفیه از شهرستان های استان گیلان است كه در 40 كیلومتری رشت و در مسیر راه اصلی كناره دریای مازندران‌است. آستانه‌اشرفیه از شمال به دریای مازندران از خاور به لاهیجان، از جنوب به املش و از باختر به رشت محدود است. شاخ فرعی از سفید رود كنار شهر آستانه و شاخ آب اصلی از 4 كیلومتری شمال‌باختری آن می‌گذرد. آب و هوای آن معتدل و بسیار مرطوب بوده بیش‌ترین درجه گرما در تابستان 32+ و كم‌ترین درجه در زمستان 3+ است. میزان بارندگی سالانه به طور متوسط 1500 میلی متر است.  


وجه تسمیه و پیشینه تاریخی


آستانه اشرفیه یكی از شهرهای مهم مذهبی - زیارتی و كشاورزی گیلان است. وجود مقبره حضرت «سید جلال الدین» در این شهر اهمیت آن را دو چندان كرده است. این شهر در گذشته « كوچان » نامیده می شد. جلال الدین اشرف ( ع ) فرزند امام موسی كاظم ( ع ) در قرن چهارم هجری قمری به این شهر نقل مكان كرده، ولی در هیچ منبعی از آن ذكری به میان نیامده است.