املش یكی دیگر از شهرستان‌های زیبای استان گیلان است كه بازدیدكنندگان خود را به یاد مناظر طبیعی اروپا می‌اندازد. این شهرستان از شمال به لنگرود، لاهیجان و آستانه اشرفیه، از خاور به رودسر، از جنوب به رودبار، از باختر به سیاهكل و از شمال باختری به رشت محدود می‌شود. مناظر زیبای این شهرستان شامل رودخانه، جنگل و ‌دسترسی به سواحل دریای مازندران می شود و مسجدهای قدیمی و تاریخی همراه بقعه های امام‌زاده ها بخشی از دیدنی های شهرستان املش را تشكیل می‌دهند.

مکان های دیدنی و تاریخی


مناظر زیبای این شهرستان شامل رودخانه، جنگل و ‌دسترسی به سواحل دریای مازندران می شود و مسجدهای قدیمی و تاریخی همراه بقعه های امام‌زاده‌‌ها بخشی از دیدنی‌های شهرستان املش را تشكیل می‌دهند. مسجد جامع تمیجان و مسجد گیلا کجان از مهم ترین این بناها به شمار می روند.  


صنایع و معادن


از صنایع و معادن این شهرستان اطلاعات مستندی در دست نیست.  


کشاورزی و دام داری


كشاورزی اصلی ترین شغل ساكنان این سرزمی است. آب كشاورزی از رودها تأمین می شود و مهم ترین محصولات كشاورزی آن را برنج، ‌چای، تره بار و مركبات تشكیل می‌دهند.  


مشخصات جغرافیایی


املش در طول جغرافیایی 50 درجه و 11 دقیقه و عرض جغرافیایی 37 درجه و 6 دقیقه قرار دارد. این شهرستان از شمال به لنگرود، لاهیجان و آستانه اشرفیه، از خاور به رودسر، از جنوب به رودبار، از باختر به سیاهكل و از شمال باختری به رشت محدود می‌شود. آب و هوای آن معتدل و مرطوب و میزان بارندگی سالانه به طور متوسط 1000 میلی متر است. رود شلمان رود از باختر شهر املش می گذرد. شهرستان املش یكی از شهرستان های استان گیلان است. شهر املش در 22 كیلومتری جنوب غربی رودسر، در 10 كیلومتری جنوب راه اصلی رودسر – لنگرود است. 


وجه تسمیه و پیشینه تاریخی


واژه املش ریشه تركی دارد و از آبلش و صولش به معنی آبگیر گرفته شده است، و به مرور زمان به املش تبدیل شده است. املش منطقه بسیار زیبایی است كه حین عبور از آن در هر پیچ و خمی شخص بی‌اختیار به یاد مناظر طبیعی انگلستان می افتد. این منطقه مسكن تقریبا دویست خانوار از صوفیان است كه ناحیه رانكوه، متعلق به آن ها است.