گفته می‌شود وجه تسمیه بهار به خاطر اسكان ایل بهارلو در این منطقه است. بهار در گذشته مركز حكم‌رانان كردستان و لرستان بوده و در كتب قدیم از آن به آبادی بسیار یاد شده است. شهرستان بهار در 8 كیلومتری شمال باختری همدان و در مسیر راه اصلی همدان – لالجین – كبودر آهنگ قرار دارد. به علت وجود سفره آب زیر زمینی، كاریزهای زیادی در اطراف این منطقه وجود دارد كه از آب آن ها جهت كشاورزی استفاده می شود. شهرستان بهار در زمینه صنایع دستی نیز از رونق نسبی برخوردار است و كوزه، اشیای‌سفالی و قالی‌بافی از مهم ترین صنایع دستی منطقه محسوب می‌شوند. كارگاه‌ها‌و فروشگاه‌های سفال و سرامیك لالجین مهم‌ترین و جذاب‌ترین ناحیه دیدنی بهار را تشكیل می‌دهند. بر اساس شواهد تاریخی، از آغاز پیدایش لالجین (تقریباً از حدود 700 سال گذشته) تولیدات سفال و سرامیك همواره در این‌منطقه رایج بوده است. اهمیت سفال لالجین‌دراصالت‌طرح‌ها، رنگ‌ها و سفالینه‌های دوغابی و زیبای آن بوده است كه دستان هنرمند سفال‌كاران لالجینی به گل مرده‌ جان می‌بخشد. علاوه بر محصولات صنایع دستی لالجین كه خود یكی از جاذبه‌های گردشگری به شمار می‌آیند،دیدن كارگاه‌های تولیدی آن‌ها نیز خالی از لطف نیست.

مکان های دیدنی و تاریخی


كارگاه‌ها و فروشگاه‌های سفال و سرامیك لالجین مهم ترین و جذاب ترین ناحیه دیدنی بهار را تشكیل می‌دهند. بر اساس شواهد تاریخی، از آغاز پیدایش منطقه‌لالجین (تقریباً از حدود 700 سال گذشته) تولیدات سفال و سرامیك همواره در این شهر رایج بوده است. اهمیت سفال لالجین عمدتاً در اصالت طرح‌ها، رنگ‌ها و سفالینه‌های دوغابی و زیبای آن بوده است كه دستان هنرمند سفالاكاران لالجینی به گل مرده‌ جان می‌بخشد. علاوه بر محصولات صنایع دستی لالجین كه خود یكی از جاذبه‌های گردشگری به شمار می‌آیند، دیدن كارگاه‌های تولید آن نیز خالی از لطف نیست. 


صنایع و معادن


شهرستان بهار از نظر معادن تقریبا غنی است و مهم‌ترین كان های شهرستان بهار عبارتند از :
1- سنگ مرمریت كه در جاده همدان - قروه واقع شده است.
2- معدن آهن كه كار استخراج آن توسط شركت توفیران انجام می گیرد.
3- معدن گرانیت حصار قره باغی كه در دهستان سیمینه رود واقع است.
4- معدن سنگ آهك مهاجران واقع در روستای مهاجران كه به صورت خصوصی بهره برداری می گردد. 


کشاورزی و دام داری


به علت وجود سفره آب زیر زمینی، كاریزهای زیادی در اطراف این شهر وجود دارد كه از آب آن ها جهت آبیاری اراضی كشاورزی استفاده می شود. گندم، جو،‌ یونجه، بنشن، تره بار و انگور مهم ترین اقلام كشاورزی بهار را تشكیل می دهد. به دلیل كوهستانی بودن منطقه و وجود مراتع فراوان، دامداری در بهار رونق كامل دارد و هم چنین پوشش گیاهی جهت چرای دام به فراوانی‌موجوداست.  


مشخصات جغرافیایی


شهرستان بهار در 8 كیلومتری شمال باختری همدان و در مسیر راه اصلی همدان – لالجین – كبودر آهنگ قرار دارد. بهار در 48 درجه و 26 دقیقه درازای جغرافیائی و 34 درجه و 54 دقیقه پهنای جغرافیائی و ارتفاع 1700 متری از سطح دریا واقع است. آب و هوای منطقه بهار نسبتا سرد و خشك است. بهار از شمال به كبودرآهنگ، از جنوب به شهرستان همدان، از باختر و جنوب باختری به استان كردستان و شهرستان اسدآباد، و از خاور به بخش نهاوند محدود می شود. رودخانه‌های‌فرجین و سیمین از مهم‌ترین رودخانه‌های منطقه است. برابر با سرشماری سال 1375 شهرستان بهار 635/127 نفر جمعیت داشته است. زبان اهالی بهار فارسی و تركی است و دین آن ها اسلام و مذهب شان شیعه است. مركز بخش سیمینه رود در مسیر راه آسفالت درجه یك اصلی همدان – لالجین قرار گرفته و از این طریق به طول 8 كیلومتر به سمت جنوب خاوری تا شهر همدان و به طول 5 كیلومتر به سمت شمال شرقی تا شهر لالجین فاصله دارد. هم‌چنین یك راه اصلی به سمت باختر كشیده شده كه بهار را به طول 10 كیلومتر به صالح آباد و از آن‌جا به طول 40 كیلومتر به مركز شهرستان اسد آباد مرتبط می سازد. 

وجه تسمیه و پیشینه تاریخی


گفته می‌شود وجه تسمیه بهار به خاطر اسكان ایل بهارلو در این منطقه است. بهار در گذشته مركز حكمرانان كردستان و لرستان بوده و در كتب قدیم از آن به آبادی بسیار یاد شده است. هم چنین در یكی از اسنادی كه در مورد شهر بهار باقی مانده از بهار به عنوان قلعه ای كه در زمان سلیمان شاه حاكم كردستان ساخته شده است، یاد شده است. در اوایل قرن پنجم هجری سلجوقیان عراق پایتخت خود را شهر همدان قرار داده بودند و نام قلعه بهار مرغزار قراتكین بوده است. خرابی‌های قلعه، در كوی قلعه شهر به نام دولت قلعه لی هنوز موجود است. بهار در طول تاریخ، چندین بار مورد هجوم واقع شده و اینك یكی از شهرستان های آباد استان همدان است.