شهرستان ایجرود به مرکزیت شهر زرین آباد یکی از شهرستان های باختری استان زنجان است که رودخانه های متعددی دارد. در این شهرستان آثارى از دوران آغاز ادبیات به دست آمده که بر دیرینگی این منطقه گواهی می‌دهند. ایجرود از جاذبه های طبیعی و تاریخی زیادی برخوردار نیست ولی آثار اندک آن نیز قابل توجه هستند. شهرستان ایجرود از جمله مناطق استان زنجان است که از جذابیت های مختلفی مانند آبادی های سرسبز با چشم انداز کشتزارها و رودخانه هایی که از میان باغ ها و کشتزارهای آن عبور می كنند، چشمه آب معدنی و برخی از آثار تاریخی چون میل خویین برخوردار است.نبود اقامتگاه، رستوران، تاسیسات و راه های مناسب از سویی و نا آشنا بودن مردم منطقه با اصول پذیرش گردشگر از سوی دیگر، از مهم ترین موانع موجود در راه گسترش و توسعه گردشگری در این منطقه از استان زنجان به شمار می آیند.

مکان های دیدنی و تاریخی


شهرستان ایجرود از جمله مناطق استان زنجان است که از جذابیت های مختلفی مانند آبادی های سرسبز با چشم انداز کشتزارها و رودخانه هایی که از میان باغ ها و کشتزارهای آن عبور می كنند، چشمه آب معدنی و برخی از آثار تاریخی چون میل خویین برخوردار است. نبود اقامتگاه، رستوران، تاسیسات و راه های مناسب از سویی و نا آشنا بودن مردم منطقه با اصول پذیرش گردشگر از سوی دیگر، از مهم ترین موانع موجود در راه گسترش و توسعه گردشگری در این منطقه از استان زنجان به شمار می آیند. 


صنایع و معادن


درباره صنایع و معادن شهرستان ایجرود اطلاعات مستندی در دست نیست.  


کشاورزی و دام داری


کشاورزی و دام‌داری ارکان اقتصادی شهرستان ایجرود را تشکیل می دهند. بیش تر مردم این شهرستان به زراعت و دام‌داری مشغول هستند و به همین علت باغ ها و کشتزارهای زیادی در منطقه وجود دارند که چشم انداز زیبایی به این شهرستان بخشیده اند. محصولات این منطقه را انواع غلات از قبیل گندم و جو، سیب زمینی، پیاز، انواع صیفی جات و انواع میوه به خصوص سیب و انگور تشکیل می دهند.  


وجه تسمیه و پیشینه تاریخی


نام این منطقه از رودخانه ایجرود که شریان حیاتی این منطقه به شمار می آید، گرفته شده است. شهرستان ایجرود در محل تلاقی رودخانه های "ایجرود" و "اوزون دره گوجه قیه" به وجود آمده و به همین دلیل ایجرود نامیده می شود. از پیشینه تاریخی این منطقه اطلاع چندانی در دست نیست ولی از روی قدمت آثارى که با دیرینگی مربوط به هزاره هفتم تا اوایل هزاره سوم پیش از میلاد در این منطقه به دست آمده اند، می توان حدس زد که این ناحیه از قدمتی طولانی برخوردار است. زیستگاه هاى انسانى منطقه ایجرود در هزاره سوم و دوم پیش از میلاد در هشت كانون باستانى و تداوم حیات آن ها تا هزاره اول قبل از میلاد نیز حكایت از شكوفایى و تداوم تمدن فلات مركزى ایران در این ناحیه دارد. 

 

مشخصات جغرافیایی


شهرستان ایجرود یكی از شهرستان های استان زنجان است كه در باختر منطقه واقع شده و از شمال به شهرستان زنجان از جنوب به شهرستان خدابنده، از شمال خاوری به سلطانیه در ابهر، از شمال باختری به شهرستان ماه نشان و از باختر به شهرستان بیجار (استان كردستان) محدود می شود. شهرستان ایجرود در 47 درجه و 49 دقیقه تا 48 درجه و 35 دقیقه درازای خاوری و 36 درجه و 5 دقیقه تا 36 درجه و 34 دقیقه پهنای شمالی واقع شده است. شهر زرین آباد مركز این شهرستان نیز در 48 درجه و 17 دقیقه درازای جغرافیایی و 36 درجه و 25 دقیقه پهنای جغرافیایی و ارتفاع 1740 متری سطح دریا واقع شده است.