شهرستان‌ آران و بیدگل را دروازه کویر مرکزی ایران می گویند. آران و بیدگل یکی از مناطق کویری استان اصفهان است که زیبایی گل های گلستان های قمصر را بر روی نقش قالی های خود دارد. این صنعت زیبا در آران نه تنها جنبه هنری دارد که از لحاظ اقتصادی نیز دارای اهمیت فوق العاده ای است. بیش تر اهالی این شهرستان به كار قالی بافی یا یكی از رشته های مربوط به آن مانند رنگ رزی، تهیه نقشه، پرداخت و یا تجارت قالی مشغول هستند. طرح قالی های آران موسوم به طرح كاشان است. قالی آران از نظر كمی و كیفی نقش اقتصادی زیادی را در منطقه ایفا می كند. شهرستان آران و بید گل، دارای مکان های دیدنی ارزشمندی است. تپه‌های ماسه‌ای در کنار طبیعت بکر و ناشناخته کویر مرکزی ایران، دریاچه شگفت انگیز وسفید پوش نمک، مساجد تاریخی با معماری خاص خود، بقعه امام زاده ها و قبور بزرگان، آب انبارها و کاروان سراهای قدیمی دست به دست یك دیگر داده و یك منطقه‌ی ارزشمند گردشگری را به وجود آورده است.


مکان های دیدنی و تاریخی


شهرستان آران و بید گل، دارای مکان های دیدنی با ارزشی است. وجود آثارطبیعی از جمله تپه های ماسه ای در کنار طبیعت بکر و ناشناخته کویر مرکزی ایران، دریاچه شگفت انگیز وسفید پوش نمک، مساجد تاریخی با معماری خاص خود، بقعه امام زاده ها و قبور بزرگان، آب انبارها و کاروان سراهای قدیمی به خوبی اسباب بازدیدگردشگران داخلی و خارجی را فراهم آورده است.  


صنایع و معادن


صنایع دستی مهم ترین صنعت این منطقه را تشكیل می دهند كه قالی بافی با طرح های كاشانی نیز اصلی ترین صنایع دستی این منطقه به شمار می آیند.

کشاورزی و دام داری


کشاورزی آران و بیدگل با وجود شرایط نامناسب خاک و کمبودآب، اما با سخت کوشی مردمان این دیار، وشعیت قابل قبولی دارد. امروزه این شهرستان با دارا بودن 1000 هکتار کشت پسته و 2200 هکتار کشت گندم و 1200 هکتار کشت پنبه و 120 هکتار کشت دانه های روغنی جایگاه قابل توجهی در کشاورزی دارد 


مشخصات جغرافیایی


شهرستان آران و بیدگل با مساحت 3/6051 کیلومترمربع با جمعیتی بیش از 89 هزار نفر با دو بخش مرکزی و کویرات، سه شهر آران و بیدگل، نوش آباد و ابوزید آبادو سه دهستان و 12 روستا در شمالی ترین نقطه اصفهان واقع شده است. این شهرستان ازشمال به دریاچه نمک و استان های سمنان و قم، از غرب به شهرستان کاشان، ازجنوب به نطنزو از شرق به اردستان محدود و از طریق دو جاده اصلی به کاشان و شبکه راه های اصلی کشور مرتبط می شود.  

 

وجه تسمیه و پیشینه تاریخی


اصل واژه «آران»از«آرین» نام دیگر قوم آریا به معنای جایگاه مقدس ، مکان گرمسیر و بیدگل تغییر یافته بی بی گل، ویگل و بی گل است. شهرستان‌ آران و بیدگل را دروازه کویر مرکزی ایران می گویند. این منطقه از دیرباز از مناطق آباد بوده است كه سابقه ای كهن دارد. آن چه که درباره‌ی پیشینه آران و بیدگل می توان گفت این است که پس از ویرانی شهر باستانی سیلک – که تمدن 7 هزار ساله دارد – در اثر حوادث و تحولات گوناگون آبادی های کوچک و بزرگی به صورت قلعه و حصار پدید آمد و منطقه وسیعی به نام چهل حصاران شهرت یافت.