شهرستان تیران و كرون در گذشته‌به صورت یک شهرستان نبوده است و جزو شهرستان نجف آباد به شمار می آمد. امروزه این دو منطقه به صورت یک شهرستان واحد به نام تیران و كرون تشكیل شده است. ساكنین تیران و کرون به كشاورزی اشتغال دارند. شهرستان تیران به این دلیل که درمجاورت استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد و با عشایر این منطقه همسایه است، از صنایع دستی عشایری بی بهره نبوده و انواع هنرهای دستی در این منطقه رواج دارد. از میان صنایع دستی رایج این شهرستان می توان به قالی بافی اشاره نمود که مهم ترین صنعت دستی این منطقه است. قالی های این منطقه به علت همسایگی با شهرستان نجف آباد با طرح نجف آباد بافته می شوند و از زیبایی و دوام ‌قابل توجهی برخوردار هستند.

مکان های دیدنی و تاریخی


از مکان های دیدنی شهرستان تیران و کرون اطلاعات مستند و صحیحی در دست نیست.  


صنایع و معادن


صنایع قابل توجهی در این منطقه وجود ندارند و معدن های سرب و روی در بخش تیران فعال هستند.  


کشاورزی و دام داری


ساكنین تیران و کرون به امر كشاورزی اشتغال دارند و فرآورده های گوناگون كشاورزی مانند گندم، جو، انگور، بادام، گردو برداشت می كنند. دام داری بیشتر به صورت سنتی در این منطقه رایج است.  


مشخصات جغرافیایی


مرکز شهرستان تیران و کرون در 51 درجه 09 دقیقه طول جغرافیایی و32 درجه و 42دقیقه عرض جغرافیایی و ارتفاع 1640 متری از سطح دریا واقع شده است. این شهرستان در بیست كیلومتری نجف آباد و46 كیلومتری اصفهان واقع شده است. تیران و کرون از شمال غرب به شهرستان های فریدن و فریدونشهر و از جنوب غربی به استان چهارمحال بختیاری و از شرق به شهرستان های اصفهان، خمینی شهر، نجف آباد محدود می گردد. این شهرستان دارای هوایی نسبتا معتدل و زمستان های سرد است.  


وجه تسمیه و پیشینه تاریخی


درباره وجه تسمیه نام و پیشینه تاریخی شهرستان تیران و كرون اطلاعات مستندی در دست نیست.