شهرستان لنجان، با پهنه ای حدود یک هزار و 200 كیلومتر مربع، در باختر استان اصفهان قرار دارد و بلندی آن از سطح دریا حدود یک هزار و 700 متر است. كشاورزی و دام داری شغل اصلی ساكنین این منطقه راتشكیل می دهد. در شهرستان لنجان بافته های ظریف و زیبایی از سر پنجه های هنرمند اهالی منطقه تولید می شود که این بافته ها از انواع مرغوب و عالی بافته های دستی به شمار می روند. هنرهای دستی مردم زرین شهر(مرکز شهرستان لنجان) بافتن پارچه های خوش نقش و ظریف، فرش بافی، زیلوبافی و... است. لنجان از نظر قالی بافی نیز مانند سایر نواحی استان اصفهان دارای قالی های بسیار نفیس و مرغوبی است. قالی های این منطقه که جنبه صادراتی دارند دارای طرح های اصفهان و نجف آباد و نقش های ترنج محرابی، افشان، لچک ترنجی، شكارگاهی و درختی هستند. رودخانه زاینده رود که یکی از زیباترین و بااهمیت ترین رودهای ایران است از مرکز شهرستان لنجان ( زرین شهر ) عبور می کند و چشم انداز زیبایی به شهر می بخشد.آرامگاه ها و قلعه ها نیز از آثار و بناهای تاریخی این شهرستان به شمار می آیند.

مکان های دیدنی و تاریخی


رودخانه زاینده رود که یکی از زیباترین و بااهمیت ترین رودهای ایران است از مرکز شهرستان لنجان ( زرین شهر ) عبور می کند و چشم انداز زیبایی به شهر می‌بخشد.آرامگاه ها و قلعه ها نیز از آثار و بناهای تاریخی این شهرستان به شمار می آیند.  


صنایع و معادن


صنایع دستی و برخی از انواع صنایع محلی و كوچك مهم ترین صنایع شهرستان لنجان را تشكیل می دهند.  


کشاورزی و دام داری


فرآورده های مهم كشاورزی این شهرستان، سیب زمینی، پیاز، چغندرقند، ‌پنبه، تنباكو، دانه های روغنی، ‌گندم، جو، حبوبات و برنج می باشد. 

 

مشخصات جغرافیایی


شهرستان لنجان، با پهنه ای حدود یک هزار و 200 كیلومتر مربع، در باختر استان اصفهان قرار دارد و بلندی آن از سطح دریا حدود یک هزار و 700 متر است. این شهرستان از سوی شمال به شهرستان های نجف آباد و فلاورجان، از خاور به شهرستان مباركه، از باختر به استان چهار محال و بختیاری و از جنوب به شهرستان مباركه و استان چهار محال و بختیاری محدود است. شهرستان لنجان بخشی از دره زاینده رود است كه در اراضی پای كوهی قرار گرفته و خاک آن از فرسایش كوه های پیرامون در اثر جریان فصلی، و رسوب های زاینده رود تشكیل شده بسیار حاصلخیز است. آب وهوای لنجان از یكسو زیر تأثیر نواحی كوهستانی شهر كرد و رطوبت زاینده رود و از سوی دیگر زیر تأثیر هوای گرم منطقه مركزی قرار دارد، از این رو از تابستان هایی گرم و زمستان هایی سرد برخوردار است.  


وجه تسمیه و پیشینه تاریخی


درباره‌ی وجه تسمیه و پیشینه‌ی تاریخی شهرستان لنجان اطلاعات مستندی در دست نیست.