برخوار و میمه از شهرستان های استان اصفهان است كه در مركز استان واقع شده است. هنر قالی بافی در شهرستان برخوار و میمه مهم ترین صنعت دستی محسوب می شود و بیش تر اهالی در کار گاه های خانگی به بافت قالی مشغول هستند. قالی این منطقه از قدمت و اصالت خاصی برخوردار است. قالی های بافت میمه جنبه صادراتی دارند و بیش تر به تهران ارسال می شوند. این قالی ها دارای طرح كاشان و نقش های افشان، لچک ترنج، جنگلی و هم چنین طرح خاصی معروف به میمه هستند. در استان اصفهان قالی های میمه طرح منحصر به فردی دارد كه با طرح مناطق دیگر متفاوت است. علاوه بر قالی بافی، کرباس بافی نیز از دیگر صنایع دستی این شهرستان محسوب می شود. مسجد بزرگ گز و مسجد جامع میمه دو مکان مهم و دیدنی شهرستان برخوار و میمه هستند.

 

مکان های دیدنی و تاریخی

 

مسجد بزرگ گز و مسجد جامع میمه دو مکان مهم و دیدنی شهرستان برخوار و میمه هستند.
 

 

صنایع و معادن


پالایشگاه نفت، نیروگاه برق،كارخانه های نساجی قدس، بهریس، ‌بارش، ‌شیر پاستوریزه، سنگ بری و ابزار سازی از مهم ترین فعالیت های صنعتی شهرستان هستند. از معادن شهرستان برخوار و میمه می توان از معدن نمك حبیب الله، گچ گمشه و شن باقرآباد، و سنگ مرمریت میمه نام برد. 

 

کشاورزی و دام داری


به دلیل كمی بارندگی و تبخیر زیاد، كشاورزی این ناحیه از جایگاه ویژه ای برخوردار نیست. این شهرستان در بخش میمه از لحاظ طبیعی از جایگاه بهتری برخوردار بوده و آباد و سرسبز است. آب مصرفی كشاورزی این شهرستان از كاریز، چاه ژرف و نیمه ژرف تأمین می شود. با این حال با تلاش مردم سخت كوش این ناحیه، فرآورده های كشاورزی مانند : گندم، جو، سیب زمینی، روناس، پنبه، صیفی، سبزی، نباتات علوفه ای و میوه های گوناگون به عمل می آید. هم چنین در این شهرستان فرآورده های دامی نظیر گوشت، پوست، ‌پشم، روغن حیوانی و لبنیات نیز به دست می آید.  


مشخصات جغرافیایی


شهرستان برخوار ومیمه، با پهنه ای حدود 6 هزار و 639 كیلومتر مربع، در مركز و شمال باختری استان اصفهان قرار دارد و از دو بخش برخوار ‌در جنوب، و میمه در شمال، به وجود آمده است. برخوار با پهنه ای حدود 3 هزار و 601 كیلومتر مربع، در شمال شهرستان اصفهان، در 32 درجه و 48 دقیقه پهنای شمالی و 51 درجه و 41 دقیقه درازای خاوری نسبت به نیمروز گرینویچ قرار گرفته و بلندی آن از سطح دریا حدود یك هزار و 570 متر است. میمه، با پهنه ای حدود 3 هزار و 38 كیلومتر مربع، در باختر شهرستان كاشان، در 32 درجه و 25 دقیقه پهنای شمالی و 50 درجه و 21 دقیقه درازای خاوری نسبت به نیمرزو گرینویچ قرار گرفته و بلندی آن از سطح دریا حدود 2 هزار و 540 متر است. این شهرستان از شمال به شهرستان های كاشان و نطنز و نیز استان مركزی، از باختر به شهرستان های گلپایگان و نجف آباد، از خاور به شهرستان اردستان و از جنوب به شهرستان های اصفهان و خمینی شهر محدود است.  

 

وجه تسمیه و پیشینه تاریخی

 

درباره وجه تسمیه نام و پیشینه تاریخی شهرستان برخوار ومیمه اطلاعات چندانی در دست نیست.