شهرستان نطنز یکی از مناطق تاریخی و مهم استان اصفهان است که از مناطق دیدنی و آثار تاریخی با ارزش و طبیعت زیبایی برخوردار است. وجود روستای تاریخی و با اهمیت ابیانه در این منطقه به همراه چندین مسجد تاریخی و مهم با معماری جالب و دیدنی نطنز را به لحاظ گردشگری در ردیف مناطق معروف استان قرار داده است. شغل مردمان نطنز كشاورزی و دام داری است. در شهرستان نطنز صنایع دستی متنوعی تولید می شود که مهم ترین آن ها فرش‌بافی، سفال‌گری، كارگاه‌چینی و سرامیک سازی، ریسندگی و بافندگی وچاروق دوزی می باشد. قالی بافی از دیرباز در این ناحیه رواج داشته و قالی های نطنز اكثرا دارای طرح‌كاشان ونقش‌های لچک‏، ترنج، بادامی، شاه عباسی، افشان، شاخه شكسته شكارگاهی، اژدری، و سلیمی هستند. به همین منظور چند سالی است كه یک شركت فرش در شهر نطنز تاسیس شده و قالی های صادراتی قابل توجهی عرضه می دارد.

مکان های دیدنی و تاریخی


شهرستان نطنز یکی از مناطق تاریخی و مهم استان اصفهان است که از مناطق دیدنی و آثار تاریخی با ارزش و طبیعت زیبایی برخوردار است. وجود روستای تاریخی و با اهمیت ابیانه در این منطقه به همراه چندین مسجد تاریخی و مهم با معماری جالب و دیدنی اهمیت گردشگری این منطقه را چندین برابر كرده است. آرامگاه ها و عمارت های قدیمی‏ و آتشکده های دوره های ساسانی، گوشه ای از آثار تاریخی و مکان های دیدنی منطقه را تشكیل می دهند.  


صنایع و معادن


صنایع ماشینی نطنز عبارتند از:كارخانه چینی و سرامیک، كارخانه های ریسندگی و بافند گی.در شهرستان نطنز معادن مس، سرب، زغال سنگ، سنگ مرمر، سنگ ساختمانی، آهک، گچ، ‌نمک و نقره وجود دارد.  

 

کشاورزی و دام داری


فرآورده های كشاورزی این ناحیه غلات، حبوبات، صیفی، چغندرقند، سیب زمینی، پنبه، تنباكو و گونه های میوه است. گلابی نطنز از لحاظ كیفیت، دارای اهمیت بوده و به تحفه نطنز سرشناس است 

 

مشخصات جغرافیایی


نطنز از سوی شمال به آبادی جزن، از باختر به چیمه، از خاور به روستای نسران، و از جنوب به آبادی گود رزن محدود است . بلندی این شهر از سطح دریا یک هزار و 650 متر و فاصله هوایی آن تا تهران 248 كیلومتر است. مهم ترین كوه شهرستان نطنز، كركس كوه است كه بلندترین‌كوه های مركزی ایران‌نیز به شمار می رود. نواحی باختری و جنوبی نطنز، كوهستانی و دارای آب و هوای سردسیری و نواحی شمالی وخاوری آن، شن زار و دارای آب و هوای معتدل است. هوای شهر نطنز سرد است و آب كشاورزی و آشامیدنی آن، از كاریز، چاه و چشمه تأمین می شود.  


وجه تسمیه و پیشینه تاریخی


نام پیشین شهر نطنز «بلیدق» یا «بلیدیک» به معنی بلده یا شهر كوچک بوده، که این نام را در مقایسه با شهر بزرگ كاشان و اردستان به آن داده بودند. بنا به گفته حمدالله مستوفی، حكمران نطنز « وشاق » نام داشته و به همین مناسبت قلعه یا شهر نطنز در گذشته ورشاق نیز نامیده شده است. در سده 7 هـ . ق در نزدیكی شهر نطنز كنونی، روستای بزرگی به نام طرق وجود دارد كه به گفته یاقوت حموی به یک شهر همانند بوده است و به گفته قزوینی، صنعت گران آن در ساختن ابزار ظریف از آبنوس و عاج مهارت زیادی داشته اند و صنایع دستی آنان به دیگر شهرها صادر می شده است.