فردوسی در شاهنامه از جهرم نام برده است. شهرستان جهرم از شمال به شهرستان فسا، از باختر و جنوب به شهرستان فیروز آباد، از خاور به شهرستان داراب، از شمال باختر به شهرستان شیراز و از جنوب خاور به شهرستان لار محدود می شود. مهم ترین صنعت دستی این شهرستان قالی بافی است به طوری كه یكی از اركان مهم رشد اقتصاد شهرستان جهرم را تشكیل داده و هر ساله نیمی از این محصولات را كه شامل قالی، جاجیم و گلیم است كه به شهرهای دور و نزدیك صادر می‌شود. زیربنای اقتصادی شهرستان جهرم را كشاورزی و باغ‌داری، دام‌داری و قالی‌بافی تشكیل می‌دهد. طبعابازرگانی نیز در همین سمت و سو حركت می كند و مركبات، خرما و تره بار، قالی، جاجیم، پنبه و بادام مهم ترین اقلام صادراتی جهرم را تشكیل می دهد. از این محصولات مقداری نیز به خارج صادر می شود. گردشگاه بونیز ازمهم ترین جاذبه های طبیعی منطقه است. مسجد جامع جهرم از آثار دوره صفوی است و در جنوب شهر جهرم روی تپه ای باصفا آتشكده قدمگاه دیده می شود كه بر تمامی شهرستان جهرم مشرف است و از جمله آثار باستانی و دیدنی منطقه به شمار می آیند. مقبره جاماسب حکیم‌نیز از دیگر جاذبه های تاریخی منطقه است که به دوره ساسانی مربوط می شود.

مکان های دیدنی و تاریخی


گردشگاه بونیز ازمهم ترین جاذبه های طبیعی منطقه است. مسجد جامع جهرم از آثار دوره صفوی است و در جنوب شهر جهرم روی تپه ای باصفا آتشكده قدمگاه دیده می شود كه بر تمامی شهرستان جهرم مشرف است و از جمله آثار باستانی و دیدنی منطقه به شمار می آیند. مقبره جاماسب حکیم نیز از دیگر جاذبه های تاریخی منطقه است که به دوره ساسانی مربوط می شود.  


صنایع و معادن


صنایع و كارخانه‌‌های موجوددر این شهرستان بیش‌تر در ارتباط با محصولات كشاورزی هستند. كارخانه‌های مربوط به صنایع‌غذایی و كارخانه‌های تهیه مصالح ساختمانی مهم ترین كارخانه های این شهرستان را تشكیل می دهند. معادن گچ، شن، ماسه سنگ و به طوركلی مصالح ساختمانی در این منطقه وجود دارد.  


کشاورزی و دام داری


كشاورزی و باغ‌داری در این شهرستان به صورت سنتی و نیمه صنعتی است‌اما به علت موقعیت خاص جغرافیایی، باغ داری پایه اصلی اقتصاد این شهرستان به حساب می آید كه در این میان، باغ‌های مركبات و خرما از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار هستند. مركبات، خرما، گندم، جو، برنج، بنشن، تره بار از مهم ترین محصولات جهرم است. دام‌داری در این شهرستان بیش‌تر بر روش سنتی صورت می گیرد، اما در اطراف شهر جهرم دام‌داری های مدرن جهت پرورش گاوهای نژاد اصیل (الشتاین) اختصاص دارد. دام و فرآورده های دامی از تولیدات این بخش به شمار می‌آیند.  


مشخصات جغرافیایی


شهرستان جهرم از شمال به شهرستان فسا، از باختر و جنوب به شهرستان فیروز آباد، از خاور به شهرستان داراب، از شمال باختر به شهرستان شیراز و از جنوب خاور به شهرستان لار محدود می شود. شهر جهرم مركز شهرستان جهرم در 53 درجه و 33 دقیقه طول جغرافیایی و 28 درجه و 30 دقیقه عرض جغرافیایی و بلندی 1050 متری از سطح دریا واقع است. شهرستان جهرم از چهار بخش مركزی،‌ خفر،‌ سیمكان، كردمان تشکیل شده است. رودخانه های قره آغاج سیمكان و شور از مهم ترین رودخانه‌های منطقه است. هوای شهرستان جهرم به طور كلی گرم و در نواحی كوهستانی معتدل بوده و جمعیت شهرستان جهرم در سرشماری سال 1375 برابر 197128 نفر برآورد شده است. مردم منطقه به زبان فارسی با گویش های محلی سخن می‌گویند و مسلمان و شیعه مذهب هستند. كشاورزی و صنایع دستی از مشاغل عمده اهالی به شمار می‌آیند. مسیرهای ارتباطی این منطقه‌عبارت اند از:
- راه جهرم – لارستان به طول 280 كیلومتر
- راه جهرم – شیراز به طول 180 كیلومتر
- جهرم – قطب آباد به طول 20 كیلومتر
فرودگاه كوچكی نیز در شمال جهرم ساخته شده است. 


وجه تسمیه و پیشینه تاریخی


جهرم از شهرهای بسیار قدیمی ایران است كه نام قبلی آن «گهرم» بوده است. فردوسی در شاهنامه از آن در عصر ساسانیان یاد كرده و نام دلاور ایرانی یعنی كهرم بر آن نهاده است. هم چنین در تاخت و تاز اسكندر از جهرم نام می برد و این شهر را در عصر پادشاهی بهرام گور دشتی بی آب می خواند. جهرم یا كهرم به معنای جای گرم است. به استناد نوشته های استخری، ابن بلخی و حمدالله مستوفی، جهرم قلعه ای بزرگ، معروف به خورشه و خورشاه داشت كه فاصله آن تا شهر،‌ پنج فرسخ بود. بانی این قلعه، خورشه، عامل خلفای بنی امیه در جهرم بود. این قلعه بعدها به همت خواجه نظام الملک ) وزیر مشهور سلجوقیان ( تعمیر و مرمت شد. پس از پیروزی اعراب این شهر را جهرم خواندند.